KINO
Dyskusyjny Klub Filmowy „16” powstał w 1987 r. z połączenia dwóch małych dyskusyjnych klubów filmowych, działających przy osiedlowych placówkach kultury – Klubie „ABC” i Klubie „Muza”. Do 2017 r. DKF „16” prowadzony jest przez Barbarę Kotowską i Marylę Wosik, wspomagany przez Radę Programową w składzie: Agnieszka Sprawka, Beata Dzida, Joanna Gierak, Małgorzata Kruszyńska i Michał Ginalski. Obecnie działaniem wspólnie z Radą Programową zajmuje się Barbara Kotowska oraz Małgorzata Kruszyńska. W naszym repertuarze znajdują się propozycje utworów inspirowanych faktami, biografie fascynujących ludzi, dokumenty oraz filmy o szczególnych formalnych walorach artystycznych. Ważnym elementem programu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „16” są spotkania z twórcami oraz twórczyniami sztuki filmowej. Za nami niezapomniane spotkania z wybitnymi postaciami m. in. reżyserami i reżyserkami (Ralf Huettner, Mariusz Grzegorzek, Maciej Pieprzyca, Artur Urbański, Małgorzata Szumowska, Przemysław Wojcieszek, Robert Gliński, Wiesław Paluch, Jolanta Dylewska), montażystami (Krzysztof Szpetmański i Przemysław Chruścielewski) kierownikiem produkcji Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, Eugeniuszem Gordziejukiem, krytykami filmowymi (Jan Słodowski i Grzegorz Pieńkowski) oraz aktorami i aktorkami (m.in. Tomasz Ziętek, Małgorzata Bela, Jerzy Rogalski). W czerwcu 2006 roku z okazju 50-lecia PDKF „16“ otrzymał Nagrodę im. Antoniego Bohdziewicza za działalność w latach 2003- 2006 wręczoną na uroczystości z okazji 50-lecia PF DKF.
Magiczny klimat oraz ambitny repertuar, te składniki wyróżniają jedno z najprzyjemniejszych kin studyjnych w Lublinie. Od ponad 30 lat Kino ABC promuje filmy artystyczne, odbywają się tutaj nietuzinkowe pokazy i cykle filmowe. Sala jest wentylowana i klimatyzowana, posiada 113 miejsc. Seanse filmowe realizujemy z projektora cyfrowego 2D – obraz 2k, dźwięk odtwarzamy w systemie Dolby Digital Surround 5.1.
Studium Wiedzy o Filmie to program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych polegający na ułatwianiu dostępu do sztuki filmowej, kształtowaniu umiejętności krytycznego odbioru dzieła, nauki dyskusji i wymiany poglądów.
W programie: filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe,
nieme kino z towarzystwem tapera,
spotkania z twórcami filmu, muzykami i animatorami,
dyskusje, debaty, krytyka dzieł sztuk filmowych,
Oscary za aktywny udział we wszystkich wymienionych formach.
Laureaci otrzymają wyróżnienia Prezydenta Miasta Lublin i Przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie oraz Szefa Produkcji Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Odpowiednikiem Studium Wiedzy o Filmie dla dzieci przedszkolnych jest Filmowa Edukacja Najmłodszych.
Zachęcamy grupy zorganizowane do kontaktu: Barbara Kotowska/ Maciej Wójtowicz tel. 81 741 99 11, 667 807 809.
Spotkanie z Tomaszem Ziętkiem fot. Róża Otręba