Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Emilii Pluty, który odbędzie się 13.06.2019 r. o godz. 18:00 w Galerii Pomost. Wstęp wolny.
Zdjęcia Emili Pluty wprowadzają nas w intymny świat godnej starości. Jako jedna z pierwszych dostała się do miejsc na co dzień zamkniętych przed obcymi. Są to prywatne pokoje artystów- emerytów. Fotograf zdobyła zaufanie swoich bohaterów; coś, co innym wcześniej się nie udało. Jednak Emila Pluta zarówno jako osoba, jak i artysta przejawia niebywałą empatię wobec drugiego człowieka. Także wobec jego problemów.
Nie jest zatem niespodzianką, że to właśnie ona dostała szansę na sfotografowanie emerytowanych gwiazd w ich naturalnym i najbliższym, a także skrupulatnie ukrywanym, otoczeniu.
Na wystawę składają się subtelne portrety oraz zdjęcia istotnych szczegółów z prywatnej przestrzeni bohaterów. Całość stanowi przepiękną opowieść o ostatnich dniach ludzi, którzy przeżyli swe życie ze sztuką i dla sztuki.
Karol Zienkiewicz
Wystawa ma na celu pokazanie przy pomocy fotografii losu artystów weteranów, chwile, gdy kończy się ich wspaniała sława, wielka kariera, a przychodzi czas wieku podeszłego czy też zmagania z chorobą. Warto uświadomić szerszemu gremium, że istnieje takie miejsce jak Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, w którym artyści nie będący aktywni zawodowo mogą znaleźć schronienie i pomoc. Miałam wielki zaszczyt spotkać się, rozmawiać i fotografować cudownych mieszkańców Domu Artystów Weteranów, tak właśnie powstała wystawa „Evocationis Remedio” (Przywoływanie), którą dane jest mi Państwu pokazać.
Chcę przy tej okazji również upomnieć się o, wydawałoby się, kwestię oczywistą, jednak często pomijaną – Artyści w podeszłym wieku nadal mogą, a nawet powinni być podziwiani i szanowani. My, dawna publiczność, powinniśmy na takim etapie ich życia odwdzięczyć się za wszystkie wielkie role, występy, obrazy, prace, utwory i pokazać, że nadal są dla nas ważni. Często już zwykła rozmowa z nimi, przywołanie wspomnień, może im pomóc oraz uświadomić, że to jest naturalne, jedna historia się kończy, ale zaczyna druga, a mimo to publiczność nadal o nich pamięta. Sztuka tak naprawdę jest nieśmiertelna i nie podlega upływowi czasu.
Zdjęcia to portrety artystów (oprócz postaci również ulubione rzeczy osobiste, pamiątki) w tonacji biało-czarnej. Na ich twarzach czas odmalował, niczym najlepszy charakteryzator, wszystkie emocje i przeżycia, które były ich udziałem, zarówno na scenie, jak i w życiu…
Emilia Pluta
Emilia Pluta
2014 – Lubelska Szkoła Fotografii /praca pod kierunkiem Lucjana Demidowskiego, Marcina Sudzińskiego, Pawła TOTORO Adamca/
2016 – wyróżnienie im. Włodzimierza Wysockiego, Wydawców Czasopisma „Lublin”, Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Teatr w Obiektywie,
– laureatka konkursu fotograficznego Foto Sezon Lublin,
– obrona dyplomu pt. „Skrawki” w Lubelskiej Szkole Fotografii, doceniona m.in. przez kuratora wielu wystaw polskich i zagranicznych, oraz krytyka fotografii Krzysztofa Jureckiego;
2017 – udział w warsztatach/praca/współpraca z Bogdanem Konopką, Andrzejem Dudkiem-Durerem i Albertem Finhem,
– autorska wystawa „Miasto” – siedziba Radia Lublin;
2018 – wyróżnienie w konkursie „Mój dom”, organizator galeria Piękno Panie,
– regularne publikacje we włoskiej edycji „Vogue'a”;
2014-2018 realizacje sesji zdjęciowych dla szkół wizażu i stylizacji, profesjonalnych sesji modowych, zleceń fotoreportażowych oraz relacje z zawodów sportowych, demonstracji ulicznych, imprez kulturalnych /przedstawienia teatralne, koncerty, Carnaval Sztukmistrzów, Lubelski Festiwal Smaku i wiele innych/.
Autorka pracuje obecnie nad dwoma nowymi projektami, które realizuje w czasie wolnym, a które docelowo chciałaby pokazać na kolejnych wystawach, między innymi w Berlinie i Warszawie.