W rozwoju artystycznym najszybciej osiągniemy rezultaty poświęcając czas na rysowanie.
Moim uczniom często powtarzam: Rysuj – Rysuj – Rysuj to jest najważniejsze. Co chwile należy wracać do rysunku, a na efekty nie będzie trzeba długo czekać.
Na wcześniejszej lekcji poznawaliśmy podstawy cieniowania, kreskowanie , rozcieranie, czy stopniowanie. Dzisiaj skupimy się na tematyce, przyborach i rodzajach papieru.
Temat – to bardzo istotne co rysujemy. Nie zawsze mamy czas na dokładne przemyślenie tego, co chcielibyśmy narysować. Nie zawsze też możemy polegać na wyobraźni. Ale zawsze możemy być przygotowani i narysować to, co aktualnie jest przed nami. Warto mieć pod ręką szkicownik, ołówek i gumkę. Ten niewielki zestaw pozwoli nam cieszyć się rysowaniem w wielu miejscach i w różnych warunkach np. oświetleniowych.
Ołówki – od twardych, po miękkie. W zestawie podstawowym polecam mieć zawsze 2B, 3B. Przy bardziej wymagających projektach zakres powiększony nawet do 8B.
Ważne – zawsze miej zaostrzone ołówki. Często naostrzenie za pomocą nożyka do papieru, czy temperówki z żyletk,ą da o wiele lepszy efekt niż tradycyjna temperówka. Alternatywą będzie ołówek mechaniczny .
Papier – polecam gładki brystol o gramaturze 250 g. Odradzam cienkie kartki do ksero, czy zwykłe zeszyty. Wybór jest ogromny dlatego początkujący rysownik musi eksperymentować do momentu, kiedy znajdzie idealny dla siebie papier.
Kilka przykładów rysunku.
Pozdrawiam 🙂
Instruktor
Michał Czarnecki