Hej, hej jesteście gotowi na kolejną #czerwcowapodróżonline? Tym razem zapraszamy Was do miejsc z niezwykłą florą, a dokładniej z nietypowymi drzewami. Przy takich widokach jesteśmy pełni podziwu dla matki natury i tego jak fascynująca jest flora i fauna na kuli ziemskiej.
Sokotra to największa wyspa w archipelagu o tej samej nazwie, leżącym u wybrzeży Afryki na Oceanie Indyjskim. Wyspa ta jest osobliwością, jej położenie wpłynęło na to, że duża część roślin to gatunki endemiczne, a cały archipelag został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Różnorodność biologiczna tego miejsca jest niezwykła. Do bardzo rzadkich roślin tej wyspy zalicza się drzewo o charakterystycznym wyglądzie korony. Dracaena cinnabari to drzewo endemiczne, zagrożone całkowitym wyginięciem. Zwane jest smoczym drzewem lub smokowcem, przypomina drzewa z filmów science fiction lub z czarodziejskich baśni. Charakteryzuje się ogromną rozłożystą koroną, porośniętą liśćmi tylko u góry. Dla ludów zamieszkujących wyspę roślina miała właściwości magiczne. Kiedy natniemy jego korę lub liście wypływa z nich żywica, która przybiera ciemno czerwoną barwę. Nazywana jest smoczą krwią.
Przenieśmy się do województwa zachodniopomorskiego, dokładnie Nowy Czarnów koło Gryfina. Znajdziemy tam zbiór około stu sosen zwyczajnych, nazwanych Krzywym Lasem. Jak sama nazwa wskazuje sosny mają niecodzienny kształt. Pnie tych drzew wykrzywione są pod katem ok. 90°, ponadto wszystkie krzywizny skierowane są ku północy. Drzewa zasadzono ok. 1934 r., nie wiadomo w jaki sposób powstał ten las. Najprawdopodobniej człowiek miał związek z wykrzywieniem roślin, istnieje wiele hipotez co do jego powstania. Krzywy Las został ustanowiony pomnikiem przyrody. Waszym zdaniem wygląda jak z bajki czy jak z horroru?